ÖVRIGT / Speglar / Spegel 3412252
nr 341 2252
Rokoko, Johan Åkerblad, Hallstämplad, 1776, H.145
Utrop:
40.000 kr
Såld:
43.000 kr
måndag 20 december 2004
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.